Energooszczędny dom jakie są różnice w stosunku do zwykłego.


Ostatnio spotkałem się z tym pytaniem. Oszczędzanie brzmi fajnie, lecz niektóre osoby chcą mieć tak zwany „dom z charakterem”, a projekt domu energooszczędnego według wielu osób jest pozbawiony tego charakteru. Jest nudny i nie ma w nim nic ciekawego.

Dlatego w tym artykule pokażę Ci czym wyróżnia się domy energooszczędne na tle innych budynków i pokażę Ci w czym tkwi jego charakter. Jednak zanim przejdę do omawiania tego elementu zobacz najpierw projekty domów energooszczędnych jakie w swoim asortymencie posiada pracownia . Wtedy przekonasz się, że w niczym one nie odbiegają pod względami wizualnymi od „tradycyjnych” domów.

Charakter domu energooszczędnego

Jak dla mnie najlepszym podkreślenie tego domu są panele słoneczne – wyróżnią one wtedy twój projekt domu energooszczędnego na tle innych domów. Według mnie to bardzo ładna ozdoba budynku. Jeżeli jesteś innego zdania, to też mam dobrą wiadomość, ponieważ firma Tesla właśnie pracuje nad nowymi technologiami związanymi z ogniwami słonecznymi. Opracowała technologie, dzięki który panele słoneczne wyglądają jak normalny dach.

System wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja – poczujesz jego znaczenie zwłaszcza zimą. Wszystkie osoby będą narzekały na „ciężką” atmosferę w domu spowodowaną ogrzewaniem i brakiem dopływu świeżego powietrza. Ty natomiast dzięki rekuperacji będziesz miał cały czas świeże powietrze w domu.

Natomiast jeżeli chodzi o inne walory estetyczne twojego domu to tutaj praktycznie nic Cię nie ogranicza. Możesz wybrać taki projekt domu energooszczędnego, który w pełni Ci się podoba. Nie musisz tu chodzić na żadne kompromisy, bo dzisiaj praktycznie każdy projekt domu można uczynić energooszczędnym. Wystarczy chcieć, a warto, ponieważ płynie z tego wiele korzyści. Nie tylko finansowych.

Co wpływa na koszt domu energooszczędnego?

Z radością spoglądam na dane, które mówią o tym, że projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Jednocześnie w tym artykule pokażę Ci ile tak naprawdę będzie kosztowała Ciebie realizacja gotowego projektu domu energooszczędnego, który znajdziesz między innymi w asortymencie firmy Homekoncept.

Od początku do końca

Jeżeli chodzi o projekty domów energooszczędnych i koszta z nimi związane, to tutaj zaczniemy od absolutnego początku, czyli:

  • Działka – domu nie wybudujesz w powietrzu. Musisz mieć do tego wykupiony teren. Wiele osób niestety o tym zapomina i nie uwzględnia w swoich kosztach
  • Formalności i zakup projektu domu energooszczędnego – kwota ta jest zwykle mała w porównaniu z innymi elementami, jednak warto o niej pamiętać
  • Robocizna i materiały – tutaj są największe koszty związane z budową domu. Zwykle mówimy tutaj o kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych
  • Technologie „energooszczędne” – tutaj mam na myśli wszystkie rzeczy związane z uczynieniem projektu domu energooszczędnego jeszcze bardziej energooszczędnym, czyli np. zakupienie paneli słonecznych
  • Umeblowanie i wyposażenie – czyli wszelkiego rodzaju meble, oraz wyposażenie kuchni. Jest to niezbędne, żeby twój dom był gotowy do zamieszkania

Tak prezentują się koszty związane z realizacją projektu domu energooszczędnego. Uwzględniłem w nich praktycznie wszystkie elementy związane z realizacją projektu. Od zakupu działki, do umeblowania. Oczywiście niektóre osoby, które czytają ten artykuł mogą mieć np. kupioną już działkę, albo meble z obecnego domu, czy też mieszkania. Jednak jeżeli chcesz zrealizować projekt domu energooszczędnego a startujesz od zera to musisz uwzględnić w swoim kosztorysie wszystkie te elementy.